Artykuły

Agent się nie nudzi

  • Autor: Anna Smolińska
  • Data: 2010-01-05
  • Liczba odsłon: 16586

Agent się nie nudzi

 

Własny Biznes, Franchising | grudzień 2009 s. 47,48


Dobry czas na kupno własnego M

 

Moim zdaniem rynek nieruchomości złe dni ma już za sobą i liczba zawieranych transakcji przez agentów nieruchomości będzie wzrastać. Klienci kupują coraz więcej, zwłaszcza działki pod budowy domów jednorodzinnych oraz grunty rolne, które za kilka lat będzie można odrolnić i przekształcić w tereny budowlane. Ceny mieszkań przez ostatni okres wyhamowały i spadły średnio 15 do 20 proc., czyli można powiedzieć, że kryzys zrobił dobrą robotę, doprowadzając do przeszacowania ich wartości rynkowej. Teraz jest dobry czas na kupno mieszkania, bo ceny już raczej nie spadną – może z wyjątkiem mieszkań na rynku wtórnym budowanych 20 – 30 lat temu, szczególnie tych z wielkiej płyty.

W najbliższym czasie może się okazać, że w związku z mniejszą podażą mieszkań zadziałają reguły rynku i ceny wzrosną. Przez ostatni rok niewiele działo się na rynku nieruchomości komercyjnych, na którym działają instytucje finansowe. Oczekiwały one dalszego rozwoju wypadków i nie inwestowały w nieruchomości. Jestem przekonany, że ta sytuacja ulega już zmianom i w ramach dywersyfikacji inwestycji kapitał ten, a szczególnie kapitał zachodni, m.in. fundusze inwestycyjne, który do tej pory omijał Polskę, inwestując w Azji lub Europie Zachodniej, dostrzeże atrakcyjność Europy Środkowej, co doprowadzi w konsekwencji do rozruszania rynku i do realizacji wielu dużych projektów, które na razie czekają na lepsze czasy.

Stanisław Wierny, Dyrektor oddziału KNC Nieruchomości w Nowym Sączu. 

 

KNC Nieruchomości

 

Sieć KNC powiększyła się o pięć biur nieruchomości.

KNC Nieruchomości uruchomiło kilka tygodni temu kolejne franczyzowe placówki – tym razem w Bielsku-Białej, Krakowie, Kielcach, Łomży i Olsztynie. Następnych dziesięć biur jest przygotowywanych do otwarcia. KNC chce, aby pod koniec 2009 r. w sieci działało 40 biur nieruchomości.

Osoba która chciałaby zostać franczyzobiorcą sieci KNC, powinna dysponować kwotą około 10 tys. zł – tyle według przedstawicieli firmy należy wydać na wyposażenie biura nieruchomości. Franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej. W trakcie współpracy franczyzobiorca będzie zobowiązany uiszczać opłatę miesięczną w wysokości 500 zł. Lokal, w którym będzie można urządzić biuro nieruchomości, powinien mieć ok. 60m2 powierzchni i składać się z przynajmniej dwóch pomieszczeń – biura obsługi oraz sali konferencyjnej. Najlepiej, jeśli zlokalizowany byłby w miejscowości zamieszkałej przez co najmniej 50 tys. Mieszkańców.

KNC posiada 7 biur własnych i 16 franczyzowych, w tym pięć poza granicami kraju – w USA, Wielkiej Brytanii i we Francji.