Artykuły

Franschaising - sposób na własny biznes

  • Autor: BSM
  • Data: 2009-07-21
  • Liczba odsłon: 20395

Franschaising  -   sposób na  własny biznes

 

         Wielkie sklepy sieciowe  czy  punkty  gastronomiczne  typu : „ Ravel  „ ,Versace”  Collection” , „Cropp Town” , „ Big Star  „ czy chyba  najbardziej znany „  McDonald’s ” działają  w systemach  franczyzowych .  Jak mówią  twórcy   franchisingu – słowo „ system „ to klucz   do biznesu opartego na partnerstwie  i najkrótsza  droga do  własnej   firmy. Za każdą siecią  franczyzową  stoi  sukces   i zarobione pieniądze.  Ktoś  już kiedyś  odniósł  sukces i teraz  za  opłatą  dzieli się  z biorcą licencji  swoim  doświadczeniem, sposobem na  prowadzenie firmy a co najważniejsze  dzieli się  swoją marką  i pozycją  na rynku.

„ Raport  o rynku franczyzy  2009 „ przygotowany przez firmę doradczą PROFIT  mówi że w Polsce  działa już  480 sieci franczyzowych   i 32 agencyjne. Propozycja  prowadzenia  działalności oparta na franszyzie  kusi coraz więcej Polaków  i coraz więcej z nich stać na inwestycje  we franczyzę .

Za franszyzą  stoją  duże  ale  czasem  i  niewielkie pieniądze . Jeśli zamarzymy o sieci – „ McDonald’s „ to  wymagana kwota  wkładu  własnego  będzie  dość  spora  - bo 800 000 zł  , podobnie  jest z „ RESERVED” tu  potrzebujemy  700 000 zł   , mniej pieniędzy potrzebować  będziemy  np. na „  INTERMARCHE”   bo  500 000 zł  , ale   jeśli pomyślimy  o branży  fryzjerskiej   to ‘ TRENDY”  wymagać  będą  od nas jedynie 60 000 zł .        

Raport o rynku franczyzy  mówi  także że około  90 systemów franczyzowych deklaruje że  na otwarcie własnego biznesu wystarczy mniej niż  50 000 zł. W Polsce najlepiej rozwijają  się  sieci  w których  wkład własny wymagany jest od 50 000 zł do 100 000 zł   i tutaj  prym wiodą  branże AGD/RTV , kosmetyczne czy telekomunikacyjne  .

Na uruchomienie placówki działającej  w branży finansowej, edukacyjnej  czy   chociażby   nieruchomości    wystarcza kwota mniejsza  niż   20 000 zł.   


Spowolnienie gospodarcze  i obecna  sytuacja sprawiła  że wielu Polaków straciło pracę i  zaczęło myśleć o   założeniu własnej firmy  , tym bardziej że liczyć  mogą   na  dofinansowanie   choćby z Urzędu Pracy.

Nie dziwi zatem fakt że system franczyzy w Polsce  stale się  rozwija   i   jest znakomitym sposobem na postawienie pierwszych kroków  w  biznesie.

Zasadą  funkcjonowania  franczyzy jest to że biorca  licencji może liczyć na systematyczną opiekę ze strony licencjonodawcy , na szkolenia  czy  kampanie promocyjne  dzięki  czemu nie ginie on  w gąszczu przepisów  , wie jak prowadzić  firmę  i jakie  działania  podejmować  aby odnieść  sukces .

 

Franczyza bardzo prężnie rozwija się  także w branży nieruchomości .

 

Sieci  franczyzowe   KNC  NIERUCHOMOŚCI , WGN  czy  PÓŁNOC  co roku otwierają  po kilka  nowych biur  franczyzowych .  KNC  Nieruchomości  tylko  na przełomie  czerwca i lipca  tego roku otworzyło  3 jednostki  franczyzowe  -  w  Suchej Beskidzkiej, Dębicy  i Lesku. Ponadto w przygotowaniu  ma   już   4 nowe umowy  franczyzowe i   wkrótce powstaną  4 nowe biura KNC  działające  na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Zapewne bardzo istotną  rzeczą  w branży nieruchomości  jest to że wymagany wkład własny jest stosunkowo niewielki  ( do  15 000 zł  )  , ponadto franczyzobiorca  dysponować musi  jedynie lokalem  i posiadać   licencję  rządową  pośrednika nieruchomości  ( lub zatrudnić osobę  która  taka  licencję  posiada)

W  branży tej  dla  biorcy  licencji  , bezcenny jest  dostęp  do często wielotysięcznej  bazy ofertowej  franczyzodawcy  i do wypracowanego  przez   lata  systemu  działania i funkcjonowania  biura .

 

Ilość systemów  franczyzowych  i stały  ich  rozwój jest zapewne  dobrą oznaką  i może  wkrótce nieco  pobudzić  gospodarkę  . To jaką  sieć  franczyzową  wybierają  Polacy , najczęściej  decydują ich zdolności finansowe . „ Polska Organizacja Franczyzodawców „  zrzesza  i rekomenduje  firmy które spełniają wymogi Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy  i wspiera  firmy należące do  grona wiarygodnych marek franczyzowych .

 

 

Autor : BSM. – dyrektor KNC Nieruchomości w Tarnowie  .


Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części  dokumentu z podanym źródłem informacji :

„ Dane pochodzą z serwisu „  www .wsn .pl ‘’.