Artykuły

Wtórny rynek mieszkaniowy w Tarnowie

  • Autor: BSM
  • Data: 2009-07-08
  • Liczba odsłon: 16779

Wtórny  rynek mieszkaniowy w Tarnowie

 

                               W tarnowskich  biurach nieruchomości  odnotowano  zwiększoną  podaż mieszkań pochodzących z rynku wtórnego.  Zamieszczono  zdecydowanie  więcej ofert  sprzedaży  niż w  roku 2008 .

Widać że sprzedający  nie  czekają  już  z decyzją   sprzedaży  i nie oczekują powrotu cen   z  roku  2007.

Ponieważ  rynek nieruchomości  przynosi niemal codziennie spadki cen , sprzedający  aby nie tracić  na mieszkaniach  -  nie zwlekają i szturmują  biura nieruchomości . 

Oferty tarnowskich biur są niemal identyczne – zarówno jeśli chodzi o lokalizację mieszkań jak i ich ceny.

Przeważają oferty mieszkań o powierzchni 60 m2,  najczęściej  3 pokojowe, w  zdecydowanej większości położone w wieżowcach z tzw. wielkiej płyty. Jeśli chodzi o  takie właśnie mieszkania  to w sprzedaży prym wiodą  ulice : Marynarki Wojennej , Westerplatte oraz  Bitwy pod Monte Cassino.

Sprzedający takie właśnie mieszkania oferują  je w cenach od  2700  do 3 000 zł / m2.

Zdarzają się również  wyższe ceny ofertowe, które ulegają  jednak  szybkiej  korekcie .  

Dużym zainteresowaniem  nabywców zawsze cieszyły się  niewielkie mieszkania , typu kawalerki .

Tych w tarnowskich biurach nieruchomości jest jednak niewiele  a jeśli już się pojawią  to szybko  dochodzi  do ich  sprzedaży . Mieszkania takie zwyczajowo o powierzchni od 25 do 28 m2  - proponowane są  w cenach  od 3000  do  3300 zł / m2 .

Całą  gamę  w ofertach biur  mamy mieszkań  2 pokojowych o powierzchni od  35 do 48 m2. Tutaj zdecydowanie łatwiej jest znaleźć oferty niekoniecznie położone w dużych blokowiskach , w budynkach  3   bądź  4 – kondygnacyjnych.  Zainteresowaniem  klientów cieszą się ulice : Krupnicza, Szczepanika, Wieniawskiego, Klikowska . Wiele z tych budynków jest w tej chwili po remoncie , są  ocieplone  i   wyposażone w indywidualne liczniki ciepła  , przez co  tańsze w późniejszej  eksploatacji.   Ich ceny podobne są  do  jedno  czy  trzy   pokojowych czyli około   3 000 zł / m2.

Można zatem przyjąć , że cena jednego metra kwadratowego w Tarnowie  - mieszkań pochodzących z rynku wtórnego  to   3 000 zł .

Oczywiście  zdarzają się również oferty  w niższej cenie ,  jak na przykład – mieszkanie położone na osiedlu Westerplatte o powierzchni 60 m2  w cenie  2250 zł / m2  , czy mieszkanie przy ulicy Marynarki Wojennej  w cenie  2600 zł / m2  , są  to jednak oferty nieliczne  i przeznaczone do szybkiej sprzedaży .

 

          Kupujący mają zatem w Tarnowie w czym wybierać . Obecna sytuacja ( konieczność obniżki cen przy sprzedaży ) doprowadziła również  do pobudzenia popytu   . Niejednokrotnie Sprzedający aby zbyć  mieszkanie muszą zejść z ceny ofertowej nawet o 15 – 20 %.

Nie jest to zatem dobry czas dla  właścicieli nieruchomości ale może być okazją  do dokonania korzystnych zakupów.

 

 

Autor : BSM. – dyrektor KNC Nieruchomości w Tarnowie  .

  

 

Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części  dokumentu z podanym źródłem informacji :

„ Dane pochodzą z serwisu „  www .wsn .pl ‘’.