Artykuły

Konsorcjum Nieruchomości

  • Autor: Administrator Administrator
  • Data: 2008-10-01
  • Liczba odsłon: 19064

Konsorcjum Nieruchomości "Consulting"
  • "Dziennik Polski" - magazyn specjalny "Marki Małopolski"
  • wrzesień 2008, str. 14-15

KNC Rafał Stec jest firmą o szeroko rozwiniętym profilu działalności Oprócz podstawowej, jaką jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, zajmuje się budową domów od podstaw, a co za tym idzie, szeroko rozumianą ofertą budowlaną! Począwszy od drobnych remontów, po wybudowanie i kompleksowe wykończenie rozpoczętej inwestycji pod klucz. Oba profile działalności "wymusiły" na KNC zainteresowanie się ofertą kredytową, co spowodowało poszerzeniem działalności o kolejny profil jakim jest pośrednictwo i doradztwo kredytowe.

Poszukując najlepszych rozwiązań finansujących inwestycje naszych klientów zainteresowaliśmy ich kredytem z rządową dopłatą. Jest to kredyt, o którym sporo klientów w ogóle nie słyszało, choć funkcjonuje on na rynku kredytów hipotecznych od stycznia tego roku. Pierwszym bankiem, który zaczął udzielać kredytów mieszkaniowych z budżetową dopłatą do odsetek był Bank PKO RP. Kredyty te są elementem rządowego programu "Rodzina na swoim"! Mogą z nich skorzystać małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Budżet przez S lat finansuje połowę tak zwanej stopy referencyjnej czyli przeszło połowę odsetek. W dużym skrócie, jeśli kredyt oprocentowany jest np. 6,6% zapłacimy tylko 3,5%, ale jeśli kredyt kosztuje 5,5% odsetki będą nas kosztowały tylko 2,4%. Jeśli przykładowo pożyczymy 100 tys. zł na 20 lat, a oprocentowanie kredytu - 5,5% w skali roku nie zmieni się przez cały okres spłaty, to dzięki ośmioletniej dopłacie do odsetek zaoszczędzimy blisko 20.000 zł.

Kredyt ten jest bardzo atrakcyjny, jednak są pewne ograniczenia w jego udzielaniu, a mianowicie:
Nie można mieć wielkich aspiracji mieszkaniowych, cena kupowanego na kredyt mieszkania nie może przekroczyć średnich kosztów budowy wdanym województwie.
Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 m2, a dom - 140 m2. Przy czym dopłata do kredytu obejmowałaby przy mieszkaniu 50 m2 przy budynku 140 m2.
W dniu zawarcia umowy nie można być właścicielem domu, mieszkania choćby nawet była to mała kawalerka.

Ważną rzeczą jest, że dopłata obejmuje nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego albo adaptację budynku o innym przeznaczeniu, o ile dzięki tej inwestycji powstanie lokal stanowiący odrębną nieruchomość. Nie można otrzymać takiego kredytu na wykup mieszkania lokatorskiego. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz zobowiązać się, że do 5 miesięcy od podpisania aktu notarialnego kupna domu lub mieszkania opuścisz wynajmowane mieszkanie. Jeśli nie dotrzymasz tego terminu, bank wypowie umowę i zażąda zwrotu wszystkich pieniędzy.

Oprócz banku PKO BP kredyt taki udzielają banki PKO SA oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe zwane SKOK-ami.
Ze względu na to, że KNC pośredniczy w udzielaniu kredytów swoim klientom, wynegocjowała z bankami jeszcze lepsze warunki ich udzielania. 1*40 gotowe jest zejść z własnej prowizji tak, aby klient otrzymał jak najbardziej korzystne dla siebie warunki kredytowania, lepsze niż gdyby trafił do banku bezpośrednio z ulicy.

W polskich bankach zaczął również funkcjonować kredyt zaprocentowaniem 2% w skali roku. Taki niski koszt zapewnia kredyt denominowany w japońskim jenie. Tak bardzo atrakcyjne oprocentowanie jest wynikiem bardzo niskiego poziomu stóp procentowych w Japonii. Niestety, kredyt ten nie jest dostępny w ofercie dla klientów detalicznych.

Dzięki omawianemu kredytowi wzrosło zainteresowani ofertami developerów. Spadek cen materiałów budowlanych spowodował obniżeni kosztów wybudowania domów i mieszkań, a co za tym idzie, spadła cena metr kwadratowego oferowanego do sprzedaży mieszkania lub domu.

KNC w ofercie posiada do sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego zlokalizowane w Wierzchosławicach. Jest to nowoczesny, zamknięty kompleks mieszkaniowy, usytuowany w okolicy lasów oraz bliskiej odległości rekreacyjnych zbiorników wodnych. Na część mieszkań z tej oferty już zostały podpisane umowy rezerwacyjne, gdyż cena metra kwadratowego proponowana jest już od 3250 zł brutto. Jesteśmy na etapie końcowych uzgodnień co do podpisania umowy na pośrednictwo w sprzedaży w formie wyłączności ciekawej inwestycji firmy ING Real Estate Development Sp. z o.o., która zamierza wybudować nowoczesny kompleks mieszkaniowo-biurowy w Rzeszowie! Inwestor posiada już warunki zabudowy, pod koniec tego roku ma otrzymać pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na II połowę 2009 roku.

Zaobserwowaliśmy również spory niepokój dotyczący wejścia do strefy euro i przyjęcia tejże waluty jako obowiązującej w Polsce. Co wtedy stanie się z kredytami złotowymi, czy stracimy na racie? Pytania takie coraz częściej padają z ust zainteresowanych kredytami klientów. Jednakże nie ma jak dotąd wytycznych co do przewalutowania kredytów złotowych na euro. Prognozy są takie, że kredyty te zostaną przewalutowane po kursie jaki przyjmie bank, jednakże banki nie zajęły stanowiska w tej sprawie.