Artykuły

Kredyt z rządową dopłatą

  • Autor: Administrator Administrator
  • Data: 2008-10-01
  • Liczba odsłon: 16960

Kredyt z rządową dopłatą
  • "Dziennik Polski" - magazyn specjalny "Dom i Wnętrza"
  • wrzesień 2008, str. 11

Rafał StecBiura nieruchomości poszukują najlepszych rozwiązań dla swoich klientów, z których mogą zostać sfinansowane inwestycje w nieruchomości. Jednym z takich pomysłów jest wzięcie kredytu z rządową dopłatą. - Jest to kredyt, o którym wielu klientów w ogóle nie słyszało, choć funkcjonuje on na rynku kredytów hipotecznych już od stycznia tego roku - tłumaczy Rafał Stec z Konsorcjum Nieruchomości Consulting w Tarnowie.

Pierwszym bankiem, który zaczął udzielać kredytów mieszkaniowych z budżetową dopłatą do odsetek był bank PKO BP. Dodajmy, że kredyty te są elementem rządowego programu "Rodzina na swoim". Mogą z nich korzystać małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Dzięki temu przez osiem lat z budżetu państwa finansowana jest połowa tzw. stopy referencyjnej, czyli przeszło połowa odsetek.

Jeśli kredyt jest oprocentowany na 6,6 proc., zapłacimy obecnie tylko 3,5 procenta odsetek. A jeśli wzięliśmy kredyt na 5,5 procenta, odsetki będą nas kosztowały tylko 2,4 proc. Na przykład, gdy pożyczymy sto tysięcy zł na 20 lat, a oprocentowanie kredytu, w wysokości 5 i pół procenta w skali roku nie zmieni się przez cały okres spłat, to dzięki ośmioletniej dopłacie do odsetek zaoszczędzimy blisko 20 tysięcy zł.

Kredyt z rządową dopłatą jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli jednak zdecydujemy się na niego, musimy pamiętać, że wiąże się on z kilkoma obostrzeniami i są pewne ograniczenia w jego udzielaniu.

 Po pierwsze nie można mieć wielkich aspiracji mieszkaniowych i cena kupowanego na kredyt mieszkania nie może przekroczyć średnich kosztów budowy w danym województwie - tłumaczy Rafał Stec z Consultingu. - Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekroczyć 75 metrów kw., a domu 140 metrów kw, przy czym dopłata do kredytu obejmowałaby 50 metrów kw. przy mieszkaniu, a przy budynku 140 metrów kw. Należy też pamiętać o tym, że w dniu zawarcia umowy nie można być właścicielem domu czy mieszkania, choćby to była zaledwie mała kawalerka. Ważną rzeczą jest także to, że rządowa dopłata do bankowego kredytu nie wiąże się jedynie z całkiem nową inwestycją Obejmować może także wykonanie nadbudowy, przebudowy lub rozbudowy istniejącego już budynku mieszkalnego albo nawet adaptację budynku o innym przeznaczeniu, o ile dzięki tej inwestycji powstanie lokal stanowiący odrębną nieruchomość. Nie można natomiast otrzymać kredytu z rządową dopłatą na wykup mieszkania lokatorskiego. Jeśli wynajmuje się natomiast mieszkanie, trzeba się zobowiązać, że do pół roku od czasu podpisania aktu notarialnego kupna domu lub mieszkania opuścimy wynajmowany lokal. Jeśli bowiem nie dotrzymamy tego terminu, bank wypowie nam umowę i zażąda zwrotu wszystkich pieniędzy. Dodajmy, że oprócz PKO BP kredytów z rządową dopłata udziela także PKO SA oraz SKOK-i, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

- Dlaczego warto przy staraniach się o ten kredyt skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?
- Ze względu na to, że jako Konsorcjum Nieruchomości Consulting pośredniczymy w udzielaniu kredytów naszym klientom, wynegocjowaliśmy z bankami jeszcze lepsze warunki ich udzielania — tłumaczy Rafał Stec. - Gotowi też jesteśmy "zejść" z własnej prowizji tak, aby klient otrzymał jak najlepsze dla siebie warunki kredytowania, lepsze niż gdyby trafił do banku bezpośrednio z ulicy.

Tekst (Smol)