Artykuły

Piękna jest nasza Polska cała, – czyli co kupowali klienci KNC w minionym półroczu?

  • Autor: BSM
  • Data: 2012-07-10
  • Liczba odsłon: 16395

Piękna jest nasza Polska cała, – czyli co kupowali klienci KNC w minionym półroczu?

KNC Global Real Estate Specyfika sprzedaży w biurach sieci KNC od lat jest podobna a ostatnie półrocze nie przyniosło zmian. Inwestycje w grunty niezabudowane to dla klientów KNC, najpewniejsza lokata kapitału, co potwierdzają statystyki ostatniego półrocza. Aż 60 % ogólnej sprzedaży dotyczyło gruntów rolnych niezabudowanych, o areale powyżej 1 hektara. Działki takie nabywane w województwach małopolskich, podkarpackich i świętokrzyskich ( czyli w obszarach zasięgu biur własnych KNC) kosztowały średnio 15 000 zł / za hektar i w zdecydowanej większości nabywane były w celu lokowania pieniędzy.

Wielu klientów dokonywało w KNC kolejnej transakcji dotyczącej tego typu nieruchomości. W biurach sieci KNC pośrednicy i agenci wyszukują nieruchomości na zlecenie. Klient po podaniu kryteriów poszukiwanej nieruchomości systematycznie otrzymuje od pośredników i agentów biura oferty, które spełniają jego wymagania. Niejednokrotnie o ich atrakcyjności świadczy to, że finalizacja danej transakcji odbywa się w przeciągu 2- 3 dni a ci sami klienci u danego pośrednika czy agenta dokonują kilku transakcji rocznie. Transakcję dotyczące działek zabudowanych to 30 % sprzedaży minionego półrocza. Zdecydowanie prym wiodły typowe domy drewniane, 50- 80 m, najczęściej bez łazienki, wyposażone tylko w prąd, położone na działkach o powierzchni od 10 – 70 arów, najczęściej przeznaczone do remontu. Średnia cena takich domów to 50 – 80 000 zł i uzależniona była od położenia i stanu domu.

Pierwsze półrocze 2012 roku obfitowało także w transakcję dotyczące nowych domów, zaledwie 2-4 letnich, zbywanych najczęściej z przyczyn losowych, których ceny wynosiły 600 000 zł – 700 000 zł. Tylko 10 % to te dotyczące mieszkań. Mimo bardzo dużej oferty tego typu nieruchomości nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem a pośrednicy i agenci KNC mają świadomość, że tego typu transakcję odbywają się w większości, w tzw. sprzedaży bezpośredniej. Mimo małego zainteresowania mieszkaniami ceny nadal utrzymywane są na wysokim poziomie. Ceny z rynku wtórnego przynajmniej w Tarnowie często pokrywają się z cenami z rynku pierwotnego, dlatego trudno się dziwić, że deweloperzy nie mają problemu ze sprzedażą swych mieszkań.

Autor: BSM
Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części dokumentu z podanym zródłem informacji: dane pochodzą z serwisu nieruchomości www.wsn.pl.