Artykuły

Trudniej o kredyt z Rekomendacją S

  • Autor: BSM
  • Data: 2012-01-31
  • Liczba odsłon: 16075

Trudniej o kredyt z Rekomendacją S

Rekomendacja SBanki zachęcają do brania kredytów. Ogromne kampanie reklamowe - nie rzadko z udziałem czołowych polskich gwiazd lub celebrytów, mają zachęcić do finansowania zakupu nieruchomości poprzez kredyt i przekonać, że jest on tuż na wyciągnięcie ręki. W praktyce jednak uzyskanie kredytu wcale nie jest rzeczą prostą a już na pewno zapomnieć o nim muszą osoby nie posiadające tzw. wkładu własnego i niewielkim dochodzie.

Sytuacji na pewno nie ułatwi wprowadzona przez banki w styczniu tego roku tzw. Rekomendacja S, która jeszcze bardziej ograniczyła dostęp do kredytów hipotecznych. Taka polityka nieco dziwi ponieważ, jak twierdzi wielu znawców sektora bankowego ograniczenie tych kredytów godzi w interes samych banków. Sprawdzono bowiem i dowiedziono, że kredyty hipoteczne są obarczone najmniejszym ryzykiem i od lat należą do najlepiej spłacanych zobowiązań finansowych. Wprowadzona przez Komisję Nadzoru Finansowego - Rekomendacja S - przewiduje między innymi określenie maksymalnego udziału raty kredytu w dochodzie gospodarstwa domowego. W kredytach złotówkowych jest to 50 proc., a w przypadku kredytów walutowych 42 proc. Ponadto zgodnie z Rekomendacją S, banki nie tylko muszą proponować kredyty w złotych, ale również obliczać zdolność kredytową jak dla kredytu złotowego, mimo iż jest on brany w walucie obcej.

Dotychczas wydłużenie czasu spłaty kredytu było sposobem na poprawienie zdolności kredytowej. Teraz zgodnie z Rekomendacją S , banki będą ograniczać czas trwania kredytu a zdolność kredytowa będzie policzona tylko na 25 lat ( wcześniej banki często stosowały okres 30 letni, który pozwolił na zwiększenie zdolności kredytowej nawet o 9 %). Rosnące utrudnienia w zaciąganiu kredytów hipotecznych znacząco odbijają się zarówno na pierwotnym jak i wtórnym rynku nieruchomości. Niestety jak przewidują analityce sektora bankowego wysokość udzielonych kredytów hipotecznych w 2012 roku , może spaść nawet o 30% i nie są to optymistyczne informację dla pośredników nieruchomości.

Autor: BSM.
Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części dokumentu z podanym zródłem informacji: dane pochodzą z serwisu nieruchomości www.wsn.pl.