Artykuły

Nieruchomości – to jest to!

  • Autor: magazyn Prestiż nr 4 4/28/2010 - 1/29/2011 Artur Franczak, Michał Słowik
  • Data: 2011-01-31
  • Liczba odsłon: 20924

Nieruchomości – to jest to!

Rozmowa z Rafałem Stecem, prezesem KONSORCJUM NIERUCHOMOŚCI CONSULTING z siedzibą w Tarnowie

W świecie materialnym nieruchomości stanowią bazę dla życia i działalności człowieka, toteż ich posiadanie ciągle znajduje się w stanie zainteresowania potencjalnych nabywców. Obrót nieruchomościami stał się też atrakcyjną domeną prowadzenia działalności gospodarczej. W globalnej wiosce, jaką jest współczesny świat, jej formy przybierają różną postać. Jedną z nich są konsorcja zajmujące się rynkiem pośrednictwa nieruchomościami. Rafał Stec jest przykładem przedsiębiorcy, który przebudowuje ten rynek w kraju i wkracza na międzynarodowe forum. Sukcesy, jakie osiąga na tym polu, uprawdopodabniają tezę, że już wkrótce fi rma KNC Nieruchomości będzie numerem jeden w tej branży w Polsce.

Prestiż: Zostać liderem na rynku nieruchomości w Polsce – to marzenie życia?

Rafał Stec: Każdy ma jakieś aspiracje w życiu. Ja wychodzę z założenia, że jak się coś robi, to powinno się to robić dobrze. Firma KNC Nieruchomości działa na rynku od 13 lat. Zaczynaliśmy od małego biura w Tarnowie, które po kilku latach stało się największym biurem nieruchomości w mieście. Dlatego poszliśmy za ciosem, bo skoro udało się w Tarnowie, to dlaczego nie można tego dokonać w innych miastach? Dzisiaj mamy cztery własne oddziały i otwieramy kilka następnych. Obecnie jesteśmy najbardziej dynamicznie rozwijającą się fi rmą, zajmującą się pośrednictwem nieruchomości w Polsce. Tylko w kilku ostatnich miesiącach stworzyliśmy ponad 40 nowych biur na zasadach franchisingu i obecnie ten kierunek rozwoju fi rmy jest naszym priorytetem. Do końca przyszłego roku zamierzamy otworzyć w każdym mieście w Polsce powyżej 50 000 mieszkańców własne oddziały lub oddziały franczyzowe.

Prestiż: Firma, którą Pan zarządza, zmonopolizuje wkrótce polski rynek?

Rafał Stec: Już dzisiaj jesteśmy jedną z największych fi rm w branży nieruchomościowej. KNC jest grupą kapitałową, w skład której wchodzą: „KNC Nieruchomości” – spółka zajmująca się pośrednictwem i handlem nieruchomościami, „KNC Inwestycje” – jest fi rmą budowlano-deweloperską, „IBRN” – to Instytut Badań Rynku Nieruchomości”, „BOS – Branżowy Ośrodek Szkoleniowy” i „KNC Zarządzanie nieruchomościami”. Mamy nadzieję, że przy obecnej dynamice rozwoju Konsorcjum za rok będziemy numerem jeden na polskim rynku nieruchomości, a to z kolei otworzy nam szerzej drzwi na rynki światowe. Prowadzimy wstępne rozmowy w sprawie sprzedaży „Franczyzy Master”, co pozwoli na dalszą rozbudowę Konsorcjum w zachodniej Europie i USA, gdzie zdobyliśmy już pierwsze przyczółki, ale myślimy i o innych kierunkach, np. o Izraelu.

Prestiż: W jaki sposób urodził się pomysł na tego rodzaju biznes?

Rafał Stec: Decyzję o tym, że będę zajmował się nieruchomościami, podjąłem podczas częstych pobytów w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej, gdzie miałem możliwość zaobserwowania, jak tam działają biura zajmujące się obrotem nieruchomościami, a działają profesjonalnie, skutecznie i z zyskiem. A ponieważ wtedy zdążyłem już z niejednego pieca jeść chleb, postanowiłem zaryzykować i wejść w tę branżę. Przeniosłem rozwiązania amerykańskie na lokalny grunt, co wkrótce miało się okazać strzałem w dziesiątkę. Muszę jednak dodać, że jakkolwiek przedtem prowadziłem interesy w różnych branżach, m.in. spożywczej i odzieżowej, to jednak nie był to biznes, który by mnie satysfakcjonował całkowicie. Przeglądając biografi e wielu znanych biznesmenów, zauważyłem, że pierwsze większe pieniądze zarobili właśnie na nieruchomościach, i co ciekawe, działalność ta nie wymagała dużych inwestycji. Ludzie ci zaczynali od wynajmu mieszkań, sprzedaży pojedynczych nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a zarobione pieniądze inwestowali dalej. Dzisiaj i ja wiem, że na nieruchomościach można zarabiać, czego najlepszym dowodem jest nasza oferta franczyzowa, z którą obecnie wychodzimy na zewnątrz. Osoby nią zainteresowane zapraszamy do nowoczesnej, sprawdzonej na świecie formy współpracy. Placówki KNC działają według kreślonego przez nas sposobu, a osoby je otwierające pracują jednocześnie na swoim i dla siebie. KNC gwarantuje im pewny, sprawdzony sposób na biznes, z którego można nie tylko wyżyć, ale żyć godnie. Branża nieruchomości to model idealnego rynku nieporównywalnego z innymi, jedyny, niewymagający dużych inwestycji (handlujemy powierzonym towarem, za który nie płacimy, towarem ciągle poszukiwanym i jednocześnie łatwo dostępnym, o dużej wartości, nie ulegającym zepsuciu, którego sprzedaż przynosi duże zyski wszystkim). Ludzie przecież zawsze pragnęli posiadać domy czy mieszkania, i nic się pod tym względem nie zmieniło, bo są to podstawowe życiowe sprawy, o które zabiegamy. Tak więc rolą naszego Konsorcjum jest pomagać im w szybkim uzyskaniu własnej nieruchomości...

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Prestiż nr. 4/28/2010- 1/29/2011.