Artykuły

Rynek gruntów niezabudowanych - ceny transakcyjne

  • Autor: "Mieszkaj w Polsce" - BSM
  • Data: 2010-03-31
  • Liczba odsłon: 17366

Rynek gruntów niezabudowanych - ceny transakcyjne

Ceny nieruchomości gruntowych wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, ale transakcyjne są często niższe od wystawionych w ofercie. Nie znaczy to jednak że działki osiągają tak znaczne spadki cen jak mieszkania, bo zwłaszcza budowlane położone na terenie miast wyjątkowo odporne są na kryzys na rynku nieruchomości. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro koszty związane z budową domu porównywalne są do zakupu większego mieszkania na rynku pierwotnym.

Wielu inwestorów w takiej sytuacji zamiast kupować mieszkanie, decyduje się na budowę własnego domu. Lokalizacja w nieruchomościach jest rzeczą najistotniejszą co dawno już zrozumieli Kupujący, dlatego też często decydują się na działkę droższą ale położoną w mieście lub w jej bliskich obrzeżach. Działek na terenie miast nie przybywa dlatego, Sprzedający utrzymywali i utrzymywać zapewne będą wysokie ceny i trudno w tym sektorze liczyć na jakieś zmiany.

Łatwy dostęp do finansowania - także miał duży wpływ na wywindowanie cen działek niezabudowanych w ostatnich latach i teraz sprzedającym trudno jest obniżyć znacząco ceny swoich nieruchomości, bo nadal mają nadzieje że uda im się sprzedać działkę po cenach sprzed 2- 3 lat.

Czasy hossy w nieruchomościach jednak minęły, dlatego też kupujący coraz częściej wychodzą ze stanowczą polityką negocjacyjną, co daje możliwość wynegocjowania kwot nawet wyższych niż 20 – 30 % ceny ofertowej.

Autor: BSM. - dyrektor KNC Nieruchomości Tarnów.
Wyrażamy zgodę na publikowanie całego lub części dokumentu z podanym źródłem informacji: dane pochodzą z serwisu nieruchomości www .wsn .pl.